Moravskobudějovické kulturní léto

 


 

pátek  16. 8. 2019

Vašo Patejdl s kapelou

Moravské Budějovice, zámecké nádvoří

Hity od Elánu po Fontánu. Koncert jednoho z nejvýznamnějších představitelů naší scény pop music od osmdesátých let. Začátek ve 21 hodin. Vstupné v předprodeji 390,- Kč, na místě 490,- Kč.

 

Vašo Patejdl se narodil 10. 10. 1954 v Karlových Varech. Je jedním z nejvýznamnějších představitelů slovenské scény pop music od sedmdesátých roků. Jako autor, interpret, zpěvák, instrumentalista a producent spolupracoval s většinou osobností slovenské a české populární hudby v uplynulých třech dekádách. Je autorem mnoha hitů a jeho tvorba je ovlivněná nejen klavírem jako hudebním nástrojem, s kterým nejvíc pracuje, ale zejména skutečností, že na rozdíl od většiny svých autorských kolegů má nejvyšší hudební vzdělání. Výjimečně tedy nejde o insitního tvůrce, ale o erudovaného skladatele a jednoho z posledních žáků kompozitní třídy Alexandra Moyzesa na VŠMU. Je taktéž autorem několika muzikálů, filmových soundtracků (Fontána pre Zuzanu 1, 2, 3), scénické hudby a je zároveň zakladatelem skupiny Elán. Kapelu založil v roce 1969. V roce 1985 z Elánu odešel a dal se na sólovou dráhu. Později se do Elánu vrátil.

 


 

sobota 17. 8. 2019

Beatles ve fraku, aneb Filharmonici hrají Beatles

Moravské Budějovice, zámecké nádvoří

Koncert mladých profesionálních hudebníků se vztahem nejenom ke klasické hudbě, ale i k žánrům, které nejsou obvykle se smyčcovým kvartetem spojovány. Díky spolupráci s talentovanými aranžéry jsou tedy na jeho repertoáru skladby různých žánrů. Začátek ve 20 hodin. Vstupné v předprodeji 200,- Kč, na místě 250,- Kč.

 

YOLO kvartet se v našem městě představí koncertem „Beatles ve fraku“. Skladby legendární skupiny Beatles v „barokních” aranžích přinášejí trochu jiný pohled na barokní hudbu. YOLO kvartet vznikl jako projekt mladých profesionálních hudebníků se vztahem nejenom ke klasické hudbě, ale i k žánrům, které nejsou obvykle se smyčcovým kvartetem spojovány. Díky spolupráci s talentovanými aranžéry jsou tedy na jeho repertoáru skladby nejenom z oblasti klasické hudby, ale zastoupeny jsou i rock, pop, jazz nebo aranže filmové hudby. Tento široký záběr dal kvartetu možnost představit se na celé řadě akcí, kde dokázalo zaujmout právě díky vhodně zvolenému repertoáru. Členové kvarteta mají za sebou úspěchy i na domácích nebo zahraničních interpretačních soutěžích jako například Wettbewerb für Violoncello v rakouském Liezenu, nebo soutěž konzervatoří. Kromě kvarteta zahrnují jejich aktivity účinkování např. v Pražském filmovém orchestru, Filharmonie Hradec Králové, Akademičtí komorní sólisté nebo účinkování v pražských divadlech, jako je ABC či Cabaret Calembour. Složení smyčcového kvarteta, ve kterém se představí i u nás, je: Alexander Hledík – I. housle, Jan Drbohlav – II. housle, Evžen Konstantinov – viola, Anežka Kyselková – violoncello.

 


 

pátek 23. 8. 2019

Kramář tak trochu jinak, aneb Jak Vysočina vládla Vídni

Moravské Budějovice, MKS Beseda – velký sál

Koncert připomínající slavné hudební osobnosti pocházející z regionu Vysočiny, které dosáhly ve své době významného postavení a obliby v císařské Vídni. Účinkují: Komorní orchestr Filharmonie G. Mahlera, Jiří Jakeš – dirigent, Vladimír Holeš – průvodní slovo. Začátek ve 20 hodin. Vstupné v předprodeji 150,- Kč, na místě 200,- Kč.

 


 

neděle 25. 8. 2019

Slavné nejen filmové melodie

Moravské Budějovice, zámecké nádvoří

Velkolepý koncert nejoblíbenějších melodií ze slavných filmů v originálních úpravách šéfdirigenta Jiřího Jakeše. Filharmonie G. Mahlera již deset let slaví velké úspěchy s těmito koncerty a během té doby si získala mnoho nadšených návštěvníků. Účinkují: Filharmonie G. Mahlera, Jiří Jakeš – dirigent, Vladimír Holeš – průvodní slovo. Začátek ve 20 hodin. Vstupné v předprodeji 250,- Kč, na místě 300,- Kč.

 

Filharmone G. Mahlera vznikla v Jihlavě v roce 2003 s původním názvem Komorní filharmonie Vysočina. V roce 100. výročí úmrtí Gustava Mahlera se vedení filharmonie rozhodlo k jejímu přejmenování. Filharmonie má parametry běžného filharmonického tělesa, které tvoří profesionální hudebníci regionu. Složení orchestru je variabilní – od komorního smyčcového orchestru až po velký symfonický orchestr. Filharmonie G. Mahlera má na programu klasické orchestrální koncerty, koncerty se sólisty, komorní koncerty, koncerty pro školy, promenádní koncerty, koncerty pro města Kraje Vysočina.

V našem městě máme možnost je slyšet při koncertech konaných v srpnu – „Slavné filmové melodie“ – velkolepý koncert nejoblíbenějších melodií ze slavných filmů v originálních úpravách šéfdirigenta Jiřího Jakeše. Filharmonie G. Mahlera již deset let slaví velké úspěchy s těmito koncerty a během té doby si získala mnoho nadšených návštěvníků.

Krom Filharmonie G. Mahlera zde v sólových podobách uslyšíte vynikající operní pěvkyni Miroslavu Časarovou, která pochází z malé vesničky Křepiny na Vysočině. Po absolvování gymnázia v Humpolci vystudovala Pedagogickou fakultu UK v Praze, obor český jazyk a hudební výchova. V posledním ročníku vysoké školy začala studovat zpěv ve třídě Brigity Šulcové na Pražské konzervatoři. Tu dokončila v roce 2008. Během studií získala 1. místo v celostátní Soutěži konzervatoří v Pardubicích, stala se laureátkou soutěže Ad Honorem Mozart a na Mezinárodní soutěži A. Dvořáka jí byla udělena cena za nejlepší interpretaci soudobé hudby. Od roku 2015 se zdokonaluje u brazilského barytonisty Miguela Cavalcantiho. V roce 2007 se stala členkou autorského divadla RockOpera Praha. Od září 2018 je sólistkou Hudby hradní stráže a Policie ČR. V roce 2014 úspěšně prošla náročným tříkolovým konkurzem do muzikálu Fantom opery, kde získala roli Madamme Giry. Na operních prknech debutovala na podzim 2015 coby Sylva Varescu v Čardášové princezně F. Lehára v divadle J. K. Tyla v Plzni. Následovala Aida, 2. žínka společně s Cizí kněžnou v divadle F. X. Šaldy v Liberci. Dále Giuditta, Mařenka a Krásná Helena v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Bohatá je její koncertní činnost. Zpívala v Římě, ve Vatikánu, v Miláně, v Paříži či Trentu. Vystupuje v duu s klavírem či harfou, triu s varhanami a houslemi. Své recitály sama s velkým úspěchem a vtipně moderuje. Dalším umělcem tohoto velkého koncertu je Bohdan Petrovič, který se narodil 21. 8. 1971 v Hradci Králové. Po ukončení střední hotelové školy byl v roce 1990 přijat na pražskou konzervatoř, kterou v roce 1996 absolvoval. Během studia získal několik ocenění na soutěžích českých konzervatoří a na mezinárodní pěvecké soutěži v Tmavě (Slovensko). V roce 1994 debutoval rolí Tybalta v Gounodově opeře Romeo a Julie na jevišti Národního divadla v Praze, kde dosud vystupuje jako stálý host. V roce 1998 získal angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Jako host dosud vystoupil nebo stále vystupuje na těchto scénách: Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo v Ústí nad Labem, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, Městské divadlo Karlovy Vary. Pro Českou televizi účinkoval v titulní roli televizní inscenace opery Lancelot Luboše Fišera. Věnuje se zároveň písňové a oratorní tvorbě. 

 

 


 

VSTUPENKY LZE ZAKOUPIT V PŘEDPRODEJI NA TĚCHTO MÍSTECH:

Turistcké informační centrum 

Purcnerova 62

676 02 Moravské Budějovice

tel. 603 207 511,  mail: tic@besedamb.cz

 

Turistcké informační centrum 

F. V. Míči 726

675 51 Jaroměřice n. R.

tel. 775 547 522, mail: mks@jaromericenr.cz

 

Turistcké informační centrum

Husova 2

675 31 Jemnice

tel. 721 508 737, mail: tic@mesto-jemnice.cz

 

Turistcké informační centrum 

Obroková 10

669 02 Znojmo

tel. 515 222 552, mail: tic@znojemskabeseda.cz

 

 


 


 

 

 


OFICIÁLNÍ PARTNER

 


PARTNER FESTIVALU

 

 


PARTNER KONCERTU

 

 


OSTATNÍ PARTNEŘI